- Drugi naziv: pas sv. Huberta, Chien de Saint-Hubert
- Podrijetlo: Belgija/Francuska
- Tip: brakoidan
- FCI kategorija: VI - Psi tragači, goniči i srodne vrste
- Životni vijek: 10 – 12 godina
- Temperament: miran, privržen, odan, veseo, tvrdoglav, nije za početnike
- Visina: 58 to 69 cm
- Težina: 36 to 50 kg, neki i više
- Obojenost: crvenosmeđi - crni, crni - krem, crvenosmeđ, crvenokrem
Građa tijela: tijelo je snažno i vrlo mišićavo, skladno građeno ali ne odaje dojam nezgrapnosti već plemenitosti. Krvosljednika se lako prepoznaje po dugim klempavim ušima i visećim naborima kože na licu – glava je njihovo najatraktivnije obilježje. Vrat je jak i debeo, a njuška naglašeno duga. Noge su dugačke, kretnje su sporije ali odmjerne i podatne. Krzno je kratko i sjajno, dlake na ušima i glavi su mekane i glatke. Krzno se lako održava ali nabori kože trebaju često čišćenje da bi se spriječile infekcije.
Temperament: krvosljednik daje onoj staroj izreci da je pas čovjekov najbolji prijatelj pravi smisao. To je odan, pouzdan, nježan i miran pas koji obožava djecu. Nježan je i zaštitinički nastojen, te ima jak karakter. Ukoliko naiđe na kakav zanimljiv miris može vrlo lako odlutati (u doslovnom i prenesenom značenju). Pasmina ima i speciičan dubok glas kojega ne koristi prečesto. Česta karakteristika ovih pasa je tvrdoglavost a štenci mogu biti bučni, divlji i često se suprotstavljaju vlasniku – mali džumbusi! S treningom treba početi od malena, a on mora biti konstantan i naglašeno pozitivnih metoda kako bi se smirile tinejdžerske strasti mladih pasa (adolescencija traje od 9 mjeseci do godine dana). Ključ je u strpljenju i dosljednosti, i davanju mita u obliku kolačića i poslastica. Grubosti neće upaliti s krvosljednicima – postati će pasivni i dobijati suradnju. Nije preporučljiv za početnike – s krvosljednicima se mora znati postupati!
Što se prostora tiče, što više to bolje! Nije preporučljiv za stan već mu treba kuća s okućnicom (treba dodati da i poprilično slini). Budući da je dosta privržen vlasnicima ne podnosi dobro samoću i zanemarivanje. Kada im je dosadno mogu si brzo samo naći zabavu koja obično uključuje neki vid destruktivnosti (žvakanje i trganje svega i svačega, grebanje). Okućnica mora biti dobro ograđena je psi mogu odlutati u potrazi za zanimljivim mirisima, pri čemu ih on zna potpuno obuzeti pa se na kraju i izgube. Treba mu duga šetnja svaki dan za održavanje psihofizičkog zdravlja, treniranje nosa i socijalizaciju. Prilikom šetnje pas obavezno mora biti na povodniku jer ga nos može daleko odvesti. Vodite računa i da posjeduje izvanredne sposobnosti vučenja i navlačenja pa i s takvim treningom treba početi od malena.
Iako je miran po prirodi, nipošto nije lijen – riječ je o radnoj lovnoj pasmini koja je u stanju satima i danima pratiti trag. Praćenje je duboko utkano u ovu pasminu i kao takav koristi se od ranog srednjeg vijeka. Ne koristi se u samom lovu (kao npr. gonič) već dolazi do izražaja nakon lova kada treba naći divljač. Obično se krvosljednik vodi(o) na podvodniku, a krajem 19. stoljeća u lovu se pojaljuju i čopori. Mogu pronaći trag star i više dana. Od davnina se koristi i za traženje ljudi, pa ga koriste i policije i organizacije za zaštitu i spašavanje. Praćenju pomaže i specifična građa nosa i ušiju, te nabori kože koje „skupljanju“ miris. U nosu krvosljednika nalazi se 4 milijarde olfaktornih receptorskih stanica (čovjek ih ima 5 milijuna), a ima sposobnost izvanrednog pamćenja mirisa.
Lovac.info