Jedan od lijepših običaja lovaca je polaganje divljači na štreku kako bi joj se iskazala počast pri čemu se lisice polažu zajedno s ostalom divljači. Kod nekih lovaca uobičajeno je do mjesta počasti prevoziti lisice sa ostalom divljači. Neki lovci se pitaju je li to s higijenskog aspekta zabrinjavajuće.
Nakon što čovjek ili životinja progutaju jajašca trakavice iz njih se u probavnom traktu oslobađaju onkosfere, probijaju stjenku crijeva i krvotokom se raznose po cijelom organizmu. Nakon toga iz zametaka se počinju razvijati ciste (mjehuri) koji „zriju“ i nakon nekog vremena preko njih se nastavlja ciklus invazije. Ciklus razvoja ovog parazita može se nastaviti dalje samo ako tu cistu, zajedno s invadiranim organom, pojede lisica. Tad se u njihovom prednjem dijelu tankog crijeva iz svakog skoleksa razvija po jedna mala trakavica.
Lisici ne škodi prisustvo trakavice, a jajašca mogu biti prisutna u krznu, na njušci i oko analnog otvora. Odrasli parazit se razvija u tankom crijevu lisice i predstavlja izvor invazije za čovjeka. Za nametnike čovjek predstavlja slučajnog međudomaćina – on je za prenošenje slijepa ulica.
Nakon zaraze trakavicom bolest se može javiti i za 15 godina, a javlja se „općim“ tegobama – iznemoglost, bolovi u gornjem dijelu trbuha itd. Teško ju je dijagnosticirati i najčešće se otkrije slučajno, na ultrazvuku. Bolest se može liječiti ali terapija traje do kraja života jer se lijekovima samo suzbija širenje bolesti a ne ubijaju se ličinke. Neka istraživanja pokazuju da je čovjek loš domaćin za lisičju trakavicu i da ju naš imunološki sustav može ubiti. Ova trakavica do sada još nije ustanovljena na području Republike Hrvatske, ali prisutna je u Sloveniji.
Svakako je preporuka i odijeljivati lisice od ostale divljači prilikom prijevoza i na štreki. Ukoliko se želite ipak pridržavati lovačkih običaja možete odstrijeljene lisice spremati u prozirne vreće – odat ćete im počast uz poduzimanje higijenskih mjera.
Lovac.info