U Pravilniku o osposobljavanju kadrova u lovstvu (N.N.Br.78/06.) u nastavnom planu i programu određeno je pod rednim brojem 3. (uz gospodarenje lovištem i divljači, načinom lovova, lovačkoj etici i lovačkim običajima, snalaženje u prirodi) i prva pomoć pri nezgodama u lovu (ranjavanja, prijelomi, krvarenja, ugrizi, opekline, smrzotine, sunčanica, kolaps i šok), sve zajedno u 20T+10V=30 sati (teorije + vježbe).
S obzirom na navedene teme, očigledno proizlazi da za samu prvu pomoć ostaje možda nekoliko sati ukupno ovisno o predavaču, što nije dovoljno da kandidat stekne određena znanja iz tog područja, posebno u možebitnoj primjeni u slučaju potrebe u lovištu. Uz to, malo lovačkih udruga ili društava ima komplet prve pomoći u lovačkom domu ili kod određene osobe (npr. lovnika), a koja bi se nosila u svakom skupnom lovu, a mnogi lovci i ne znaju pravilno upotrijebiti sadržaj iz kutije prve pomoći ili tehniku davanja umjetnog disanja i ostalih postupaka, ovisno o vrsti nezgode ili nesreće. To nije propisano nijednim aktom kao obvezno, već ostavljeno na volju i savjesti čelnika lovačkih udruga ili društava. Točno je da svaki lovac koji dolazi u lov u svome vozilu ima kutiju prve pomoći, no najčešće se vozila ostavljaju daleko od mjesta lova i time gubi vrijeme u slučaju nezgode dok se dođe do kutije s prvom pomoći ili vozilom do ozlijeđene ili unesrećene osobe, što može imati ozbiljne posljedice. Stoga bi bilo dobro da se u nekom aktu vezanom uz lovstvo propiše obvezatno držanje kutije prve pomoći (možda i dvije, jedna stalno u lovačkom domu ako postoji, a druga koja bi se nosila u svakom grupnom lovu), što nije skupo, a može spasiti život do dolaska stručne medicinske ekipe hitne pomoći.
U pojedinačnim lovovima (visoka divljač ili čekanje na usjevima) svaki bi pojedini lovac trebao imati bar dio pribora koji bi nosio sa sobom (prvi zavoj, kopču, sterilnu gazu, sterilnu kompre-su, ljepljivi flaster) u jednoj čistoj najlonskoj vrećici u nekom od mnogih džepova lovačke odjeće ili torbici, a što je vrlo lagano. Danas gotovo svaki lovac posjeduje mobitel, stoje velika pomoć pri brzini javljanja o nezgodi, ali pomoć na samom terenu ostaje primarna i zato bi trebalo odrediti više sati prve pomoći u programu i nastavnom planu osposobljavanja kadrova u lovstvu, a koje bi predavanja i vježbe provodila stručna osoba - npr. liječnik.
Ronald PICHLER