PRAVILNIK O LOVNOM STRELJAŠTVU HRVATSKOG LOVAČKOG SAVEZA
I. OPĆE ODREDBE
1.1. Svrha i smisao Pravilnika
Članak 1.
Ovaj Pravilnik propisuje uvjete za održavanje streljačkih natjecanja lovaca, lovačkih udruga, lovnih ureda, županijskih lovačkih saveza, članova Hrvatskog lovačkog saveza u gađanju mirnih, pokretnih i letećih meta.
Članak 2.
Radi razvoja, unapređivanja i promidžbe lovnog streljaštva te uvježbavanja lovaca i pripravnika za uspješno izvršavanje zadataka u lovstvu posebno uređuje uvjete priprema, organizacije i provođenje sljedećih natjecanja:
- Prvenstva i kup-natjecanja lovačkih udruga, lovnih ureda i županijskih lovačkih saveza,
- Državnog prvenstva Hrvatskog lovačkog saveza,
- Kup-natjecanja Hrvatskog lovačkog saveza,
- Međunarodnih natjecanja Hrvatskog lovačkog saveza.
1.2. Područje primjene Pravilnika
Članak 3.
Za primjenu Pravilnika, njegovo tumačenje te za organizaciju i provođenje državnog prvenstva, finala kupova i međunarodnih natjecanja Hrvatskog lovačkog saveza nadležno je Povjerenstvo za lovno streljaštvo Hrvatskog lovačkog saveza.
Članak 4.
Za organizaciju i provođenje natjecanja lovačkih udruga, lovnih ureda i županijskih lovačkih saveza nadležna su povjerenstva za lovno streljaštvo županijskih lovačkih saveza.
Članak 5.
Prema vlastitom interesu i sklonostima, članovi lovačkih udruga, u skladu sa svojim statutom, osnivanju grupe (sekcije) za lovno streljaštvo. Aktivnosti u lovnom streljaštvu odvijaju se prema potrebama lovačkih udruga u skladu s prilagođenim odredbama ovog Pravilnika, s kojim ne mogu biti u suprotnosti.
1.3. Pravilnik obuhvaća
Članak 6.
Opća tehnička pravila za sve discipline.
Posebna tehnička pravila za leteće mete - trap, skeet i lovački parkur.
Posebna tehnička pravila za mirne i pokretne mete - lisica, srnjak, jelen i vepar - vepar u trku.
Kup-natjecanje u trapu i skeetu. lovački parkur.
Međunarodna natjecanja HLS-a.
Članak 7.
Opća i posebna tehnička pravila, rađena su sukladno s propisima Međunarodne federacije za športsko streljaštvo ISSF.
2. OPĆA TEHNIČKA PRAVILA ZA SVE DISCIPLINE
Članak 8.
Opća tehnička pravila za sve discipline obuhvaćaju organizaciju natjecanja, sudjelovanje, discipline i objekte, sigurnost, protokol, nadzor, rekorde, naslove i nagrade te javnost i informiranje.
2.1. Organizacija natjecanja
Članak 9.
Organizacija natjecanja provodi se prema godišnjem kalendaru natjecanja. Povjerenstvo je dužno objaviti natječaj za organizaciju:
Prvenstva Hrvatskog lovačkog saveza - disciplina trap; Prvenstva
Hrvatskog lovačkog saveza - disciplina skeet;
Kup natjecanje Hrvatskog lovačkog saveza;
Prvenstva Hrvatskog lovačkog saveza - lovački parkur;
Kup
natjecanja Hrvatskog lovačkog saveza - lovački parkur.
Članak 10.
Zainteresirane lovačke udruge, županijski lovački savezi i pojedinci, dužni su svoje prijave dostaviti Povjerenstvu za lovno streljaštvo po objavljenom natječaju.
Članak 11.
Povjerenstvo za lovno streljaštvo dužno je predložiti organizatore: Prvenstva Hrvatskog lovačkog saveza u disciplini trap, Prvenstva Hrvatskog lovačkog saveza u disciplini skeet, Prvenstva Hrvatskog lovačkog saveza u lovačkom parkuru te organizatora Kup natjecanja Hrvatskog lovačkog saveza u trapu i Kup natjecanja Hrvatskog lovačkog saveza u lovačkom parkuru.
Izvršni odbor Hrvatskog lovačkog saveza potvrđuje organizatore natjecanja za tekuću godinu.
Povjerenstvo za lovno streljaštvo dužno je objaviti organizatore natjecanja za tekuću godinu u Lovačkom vjesniku.
Članak 12.
Organizatore i uvjete organizacije natjecanja nižeg stupnja određuje Povjerenstvo za lovno streljaštvo županijskih lovačkih saveza.
Članak 13.
Osim osiguranja uvjeta za održavanje natjecanja: objekata, opreme, tehničkog osiguravanja osoblja i ostalog, organizator je obvezan uz suglasje žirija natjecanja, izdati službeni bilten sa svim rezultatima ekipa i pojedinaca.
Popratnu dokumentaciju: liste, zapisnike, popis svih sudionika natjecanja zajedno sa biltenom, u roku osam dana od dana održavanja natjecanja, dostaviti Povjerenstvu za lovno streljaštvo Hrvatskog lovačkog saveza.
2.2. Sudjelovanje
Članak 14.
Pravo sudjelovanja na natjecanjima obuhvaćenim ovim Pravilnikom imaju sve lovačke udruge i njihovi matični članovi koji su ovjereni pri Hrvatskom lovačkom savezu za tekuću godinu.
2.3. Discipline i objekti
Članak 15.
Leteće mete - trap i skeet, lovački parkur.
Održavaju se na strelištima koja udovoljavaju uvjetima prema pravilima Međunarodne federacije za sportsko streljaštvo ISSF.
- Automatska streljana,
- Univerzalna streljana za izbacivanje letećih meta,
- Olimpijska streljana za trap,
- Strelište za skeet,
- Strelište za lovački parkur.
Članak 16.
Prvenstvo Hrvatskog lovačkog saveza u trapu mora se održati na dva strelišta. Jedno strelište mora biti olimpijsko, a drugo može biti automatsko ili univerzalno strelište za izbacivanje meta.
Članak 17.
Županijska natjecanja organizirati će lovački savezi županija.
Članak 18.
Lovački parkur je reguliran posebnim pravilnikom.
Članak 19.
Mirne i pokretne mete.
Održavaju se na postojećim otvorenim i zatvorenim strelištima.
Članak 20.
Sve objekte mora pregledati i ovjeriti Povjerenstvo za lovno streljaštvo HLS-a.
2.4. Sigurnost
Članak 21.
Stupanj sigurnosti strelišta otvorenog tipa utvrđen je Zakonom o oružju (ZOO RH) i Pravilnikom MUP-a Republike Hrvatske.
Članak 22.
Organizator natjecanja mora poznavati sva načela sigurnosti i poduzeti sve mjere za njihovu primjenu. Ako je potrebno, organizator može donijeti dodatna sigurnosna pravila.
Organizator natjecanja odgovoran je za sigurnost.
2.5. Protokol
Članak 23.
Na državnim prvenstvima, finalu KUP-a te na međunarodnim natjecanjima Hvatskog lovačkog saveza, obvezno je isticanje zastave Republike Hrvatske i zastave HLS-a.
Članak 24.
Na istim natjecanjima obvezno je intoniranje državne himne, na početku ceremonije otvaranja natjecanja.
Članak 25.
Na ostalim natjecanjima obvezno je isticanje državne zastave.
Članak 26.
Poslije završetka natjecanja, obavlja se proglašenje pobjednika i dodjela nagrada.
Članak 27.
Na državnim prvenstvima, Hrvatski lovački savez snosi troškove meta i streljiva te naknade i dnevnice sucima i ostalim službenim osobama.
Na Kup natjecanjima Hrvatski savez snosi troškove naknada i dnevnica sucima i ostalim službenim osobama.
2.6. Nadzor
Članak 28.
Svaki organizator natjecanja mora formirati organizacijski odbor koji je odgovoran za pripremu i provedbu natjecanja prema ovom Pravilniku.
Članak 29.
Nadzor nad pripremama, provođenjem i regularnošću natjecanja, obavlja žiri natjecanja, koji rješava eventualne sporove i žalbe. Za Prvenstva HLS-a, KUP natjecanja HLS-a, žiri određuje Povjerenstvo Hrvatskog lovačkog saveza, iz svojeg sastava.
Na razini županijskog saveza, lovnih ureda i natjecanja lovačkih udruga, žiri određuje organizator natjecanja.
Članak 30.
Žiri natjecanja ima pet članova, uključujući predsjednika. Za Prvenstva HLS-a, KUP natjecanja HLS--a, žiri imenuje Povjerenstvo za lovno streljaštvo HLS-a.
Na razini županijskog saveza, lovnih ureda i natjecanja lovačkih udruga, žiri ima tri do pet članova, uključujući predsjednika ili voditelja za streljaštvo.
Članak 31.
Na Prvenstvima HLS-a, na KUP-u, natjecanje vode kvalificirani suci Hrvatskog lovačkog saveza, koje delegira Povjerenstvo za lovno streljaštvo HLS-a.
Na razini županijskog saveza, lovnih ureda i natjecanja lovačkih udruga, natjecanja vode kvalificirani suci.
2.7. Rekordi, naslovi i nagrade
Članak 32.
Povjerenstvo za lovno streljaštvo HLS-a vodi evidenciju rekorda, naslova i nagrada po pojedinim disciplinama, a na temelju službenog biltena organizatora.
Članak 33.
Rekordi se priznaju samo za one discipline za koje postoje Posebna tehnička pravila, i to samo na državnim prvenstvima ili finalu kupa HLS-a.
Članak 34.
U ekipnom natjecanju dodjeljuju se veliki prijelazni pokal i pokal u trajno vlasništvo pobjedničkoj ekipi te pokali za drugo i treće mjesto. Svakom članu tri prvoplasirane ekipe dodjeljuju se ekipne medalje u tonu zlata, srebra odnosno bronze.
Članak 35.
U pojedinačnom natjecanju dodjeljuju se medalje u tonu zlata, srebra i bronce za prva tri mjesta. Uz medalje mogu se dodijeliti i prikladni pokali ili druge nagrade.
2.8. Javnost i informiranje
Članak 36.
S predstavnicima tiska, radija i televizije organizator treba uspostaviti suradnju radi nesmetanih komunikacija i obavještavanja javnosti.
Članak 37.
Glasilo HLS-a, "Lovački vjesnik", dužno je objaviti izvješća sa održanih natjecanja, a obavezno sa državnih i županijskih natjecanja.
3. POSEBNA TEHNIČKA PRAVILA ZA GAĐANJE LETEĆIH META
3.1. Područje primjene
Članak 38.
Posebna tehnička pravila za gađanje letećih meta odnose se na održavanje državnih i županijskih prvenstava te Kup natjecanja.
3.2. Puške
Članak 39.
Dopuštena je upotreba svih pušaka sačmarica, uključujući i poluautomatske, pod uvjetom da ne prelaze kalibar 12. Može se koristiti puškama manjeg kalibra od 12.
Članak 40.
Tijekom natjecanja na puškama su zabranjene omče i remeni.
Članak 41.
Poluautomatske puške moraju imati blokiran spremnik, tako daje nemoguće odjednom staviti više od jednog metka.
3.3. Streljivo Članak 42
U disciplinama trap i skeet, dopuštena je upotreba streljiva s najvećom dopuštenom težinom sačme-nog punjenja od 24 grama.
Članak 43.
Na natjecanjima u lovačkom parkuru najveća je dopuštena težina sačmenog punjenja od 28 grama, ovisno o posebnosti odnosno inačici te discipline.
Članak 44.
Najveći je dopušteni promjer sačme za sve discipline 2,5 mm.
Članak 45.
Na svim natjecanjima dopuštena je upotreba bilo koje vrste streljiva koje udovoljava uvjetima iz prethodnih stavaka.
3.4. Prosvjedi i žalbe
Članak 46.
Ako se strijelac ne slaže sa sučevom odlukom glede pogođene ili promašene mete, najavit će prosvjed podizanjem ruke. Sučeva je odluka, nakon savjetovanja s pomoćnim sucima konačna. Nema žalbe na odluku glede pogođene ili promašene mete.
Članak 47.
Prosvjed odnosno žalba koja se odnosi na povredu odredaba ovoga Pravilnika upućuje se žiriju natjecanja, pismeno, preko voditelja ekipe.
Članak 48.
Žiri natjecanja, proteste i žalbe rješava na licu mjesta, odmah. Nakon odluke žirija kojom se utvrđuje opravdanost i neopravdanost zahtjeva natjecanje se nastavlja.
3.5. Ostalo
Članak 49.
Ostalo što nije obuhvaćeno ovim Pravilnikom, a odnose se na:
- objekte, opremu i strelišta
- puške i streljivo
- odvijanje natjecanja, ocjenjivanje rezultata i postupke primjenjuju se opći tehnički propisi i pravila za pojedine discipline.
Iznimka je iz odredba članka dolet meta u disciplini trap, koji se utvrđuje na 65-70 metara.
4. DISCIPLINA TRAP
4.1. Ekipno natjecanje
Članak 50.
Ekipno natjecanje u disciplini trap može se održati ako se prijavi najmanje 10 županijskih ekipa. Ekipu županijskog lovačkog saveza čini 6 natjecatelja.
Članak 51.
Županijski lovački savezi mogu nastupiti samo s jednom ekipom, koju su dužni pismeno prijaviti Hrvatskom lovačkom savezu najmanje 5 dana prije natjecanja.
Članak 52.
Natjecanje se odvija u grupama od po 6 strijelaca (jedna ekipa).
Članak 53.
Redoslijed nastupa ekipa određuje se na tehničkom sastanku dan uoči natjecanja ždrijebom.
Članak 54.
Raspored strijelaca unutar grupe određuje vođa ekipe u prijavi prije ždrijeba.
Članak 55.
Svaki član ekipe gađa 2x15 meta (dvije serije).
Članak 56.
Poredak ekipa utvrđuje se na temelju postignutih rezultata 5 najboljih pojedinaca - članova ekipa.
Članak 57.
Ako su jednaki rezultati u ekipnom poretku od 1. do 3. mjesta gađa se dodatno na 5 meta do ostvarenja većeg broja pogodaka. U dodatnom gađanju sudjeluje svih 6 članova ekipe. Zbrajaju se rezultati svih 6 članova.
Članak 58.
Ako su jednaki rezultati za poredak od 4 mjesta nadalje, u obzir se uzima rezultat 6. članak ekipe, a ako je i taj rezultat jednak, poredak se utvrđuje ždrijebom.
4.2. Pojedinačno natjecanje
Članak 59.
U natjecanju za pojedinačni poredak najboljih 6 natjecatelja iz ekipnog dijela natjecanja gađa dodatnu finalnu seriju od 15 meta.
Članak 60.
Ako je jednak rezultat iz ekipnog dijela, za uvrštenje u finalnu seriju, gađa se dodatno, na ispadanje ("shot out"), jednim metkom.
Članak 61.
Redoslijed gađanja u finalnoj seriji, od 1 do 6, utvrđuje se na temelju rezultata postignutog u ekipnom dijelu, odnosno dodatnog gađanja na ispadanje, i to od najmanjeg do najvećeg.
Članak 62.
Konačan pojedinačni poredak natjecatelja utvrđuje se prema ukupno postignutom rezultatu iz ekipnog dijela i dodatne finalne serije (30+15).
Članak 63.
Ako su jednaki rezultati nakon finalne serije, za poredak od 1. do 6. mjesta, gađa se dodatno jednim metkom, mjesto po mjesto u slijedu. Strijelac koji prvi promaši niže se rangira.
Članak 64.
Ako organizator dodjeljuje više od 6 nagrada, poredak (samo za dodjelu nagrada), utvrđuje se prema ukupno postignutom rezultatu iz ekipnog dijela, odnosno gađanju na ispadanje, te pravilo zadnje serije.
Članak 65.
Ako je jednak rezultat, poredak od 7 mjesta nadalje bilježi se po abecednom redu prezimena natjecatelja.
5. DISCIPLINA SKEET
5.1. Ekipno natjecanje
Članak 66.
Ekipno natjecanje u disciplini skeet može se održati ako se prijavi najmanje 5 županija. Ekipu županijskog lovačkog saveza čini 3 natjecatelja.
Članak 67.
Županijski lovački savezi mogu nastupiti s po 2 ekipe.
Članak 68.
Natjecanje se odvija u grupama od po 6 strijelaca.
Članak 69.
Redoslijed nastupa određuje se dan uoči natjecanja na tehničkom sastanku, ždrijebom.
Članak 70.
Svaki član ekipe gađa 2 x 25 meta (dvije serije).
Članak 71.
Poredak ekipa utvrđuje se na temelju rezultata sva 3 (tri) člana ekipe.
Članak 72.
Ako su rezultati jednaki, za poredak od 1. do 3. mjesta gađa se dodatno na mjestima 3, 4 i 5 (par meta), do ostvarenja većeg broja pogodaka. U dodatnom gađanju sudjeluju sva 3 (tri) člana ekipe.
Članak 73.
Ako su rezultati jednaki, za poredak od 3. mjesta nadalje primjenjuje se pravilo zadnje serije.
5.2. Pojedinačno natjecanje
Članak 74.
U natjecanju za pojedinačan poredak najboljih 6 pojedinaca iz ekipnog dijela natjecanja gađa finalnu seriju od 25 meta.
Članak 75.
Ako su jednaki rezultati iz ekipnog dijela, za uvrštenje u finalnu seriju gađa se dodatno na ispadanje ("shot out"), na mjestima 3. 4 i 5 (par meta).
Članak 76.
Redoslijed gađanja u finalnoj seriji od 1 do 6 utvrđuju se na temelju rezultata iz ekipnog dijela, odnosno dodatnog gađanja na ispadanje, i to od najmanjeg do najvećeg.
Članak 77.
Konačan pojedinačni poredak natjecatelja utvrđuje se prema ukupno postignutom rezultatu iz ekipnog dijela i dodatne finalne serije (50+25).
Članak 78.
Ako su jednaki rezultati nakon finalne serije, za poredak od 1. do 6. mjesta gađa se dodatno u slijedu, na mjestima 3, 4 i 5 (par meta). Strijelac koji pogodi manji broj meta na svome mjestu je "pobijeđeni".
Članak 79.
Ako organizator dodjeljuje više od 6 nagrada, poredak (samo za dodjelu nagrada), utvrđuje se prema ukupno postignutom rezultatu iz ekipnog dijela, odnosno gađanju na ispadanje, te pravilo zadnje serije.
Članak 80.
Ako je jednak rezultat, poredak od 7 mjesta nadalje bilježi se po abecednom redu prezimena natjecatelja.
6. POSEBNA TEHNIČKA PRAVILA ZA MIRNE I POKRETNE METE
6.1. - Lisica, srnjak, jelen i vepar
- Vepar u trku.
Članak 81.
Ovisno o interesu lovaca i lovačkih udruga te procjeni Hrvatskog lovačkog saveza organizirat će se natjecanja u gađanju navedenih mirnih i pokretnih meta.
Članak 82.
Povjerenstvo za lovno streljaštvo HLS-a će u skladu s općim i tehničkim pravilima propisati pravila za organizaciju natjecanja u tim disciplinama koja su sastavni dio ovog Pravilnika.
7. KUP NATJECANJA U TRAPU, SKEETU I LOVAČKOM PARKURU
Članak 83.
U kup-natjecanju HLS-a u trapu, skeetu i lovačkom parkuru natječu se najviše 2 ekipe lovačkih udru-ga-društava.
Članak 84.
Ekipu čine 3 natjecatelja, ovjereni članovi udruge-društva za koje su prijavljeni.
Članak 85.
Natjecanje KUP-a organizirat će se ako se u disciplini trap prijavi najmanje 20 ekipa iz najmanje 5 županija, odnosno u disciplini skeet i lovački parkur najmanje 5 ekipa iz najmanje 2 županije.
Članak 86.
Prijave za nastup na KUP-u HLS-a primaju se isključivo putem službene prijavnice.
Članak 87.
Za natjecanje KUP-a, osim odredaba gornjih stavaka, vrijede opća i tehnička pravila za ekipna natjecanja iz 4. i 5. poglavlja ovoga Pravilnika.
Članak 88.
Sva ostala pitanja koja nisu obuhvaćena ovim člankom u svezi s organizacijom, kotizacijom za sudjelovanje, mjestu i vremenu održavanja i ostalim pitanjima Povjerenstvo za lovno streljaštvo uredit će posebnom odlukom, uz potvrdu Izvršnog odbora HLS-a.
8. MEĐUNARODNA NATJECANJA HLS-A
Članak 89.
Ovisno o potrebama i mogućnostima, HLS će organizirati međunarodna natjecanja u Hrvatskoj te sudjelovati na međunarodnim natjecanjima u inozemstvu.
Članak 90.
Reprezentacija Hrvatskog lovačkog saveza može sudjelovati na Prvenstvu Europe u lovačkim disciplinama, koje su u ingerenciji i organizaciji FACE.
Članak 91.
Ekipa Hrvatskog lovačkog saveza na međunarodnim natjecanjima bit će sastavljena od najbolje plasiranih strijelaca. Ekipu strijelaca vodi Povjerenstvo za lovno streljaštvo HLS-a.
Članak 92.
Odluku o sudjelovanju na međunarodnim natjecanjima donosi Izvršni odbor Hrvatskog lovačkog saveza. Troškove nastupa ekipa i pojedinaca na međunarodnim natjecanjima snosi Hrvatski lovački savez. Izabrani pojedinci i ekipa trebaju svojim ponašanjem, izgledom (jednoobrazno obučeni), rezultatima dostojno zastupati i prezentirati hrvatske lovce.
9. ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 93.
Izvršni odbor HLS-a, na prijedlog Povjerenstva za lovno streljaštvo, propisat će sve potrebne obrasce i ostalo potrebno za održavanje natjecanja: zapisnici, izvješća, mirne i pokretne mete i drugo.
Članak 94.
Izvješća s natjecanja - bilten, s popratnom dokumentacijom, u jednom primjerku dostavlja se Hrvatskom lovačkom savezu, gdje se pohranjuje i čuva, dok drugi primjerak ostaje organizatoru.
Članak 95.
Za sva ostala pitanja koja nisu obuhvaćena ovim Pravilnikom tumačenja daje Izvršni odbor HLS-a, uz prethodno mišljenje Povjerenstva za lovno streljaštvo.
Članak 96.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu na dan kad ga donose Izvršni odbor HLS-a. Istim danom prestaje vrijediti i Pravilnik o lovnom streljaštvu HLS-a donesen 02. travnja 2004. godine.
Zagreb, 25. 05. 2007. Broj: 01-624/07.
Predsjednik
Hrvatskog lovačkog saveza
Đuro Dečak, v.r.