CACT-HR Slunj 2013 utakmica pasa glasnog gona na divlju svinju

Napisao  Nedjelja, 12 Svibanj 2013 20:42
Ocijeni
(0 glasova)

cact-slunj-13-1CACT-HR Slunj 2013 Utakmica pasa u radu na divlju svinju za dugonoge i kratkonoge goniče Kinološka udruga Slunj organizirala je u suradnji sa LD „Trčka“ Cvitović 05.05.2013. treću državnu CACT utakmicu pasa glasnog gona na divlju svinju po odobrenju HKS-a. Na ovoj manifestaciji sudili su kinološki suci: g. Nikola Zeba i g. Goran Dejanović, a sve je stručno nadgledao delegat HKS-a g.Velimir Valjo. Na ovu utakmicu prijavljeno je 25 pasa , a privedeno 24 od toga 20 dugonogih i 4 kratkonoga goniča.

cact-slunj-13-1

Zanimljivo da je prijavljeno 19 posavskih goniča , kao da je specijalka za tu pasminu. S ovom brojkom ostvareni su uvjeti za dodjelu kandidature ( CACT ) samo za dugonoge goniče jer postojeći pravilnik ne dozvoljava dodjelu kandidature, ako je u pojedinoj kategoriji manje od šest pasa, sa čim nisu zadovoljni takmičari. Prijedlog takmičara je da je dovoljno osvojiti I nagradni razred da bi se osvojila kandidatura bez obzira na prijavljeni broj pasa. .

462630 467563579985109_2128028960_o

Vrijeme je bilo prohladno, odlično za rad pasa, gater dobro obrastao vegetacijom, divljač (divlja svinja) 4 godine stara krmača odlična za ovakvu manifestaciju.

294825 467564416651692_383754555_n

Nakon državne himne i riječi dobrodošlice predsjednika Kinološke udruge Slunj g. Nikole Boguta i predsjednika LD „Trčka“ Cvitović g. Ivice Pavlešića, organizaciju je preuzeo voditelj priredbe tajnik KU Slunj g.Damir Požega. Nakon izvlačenja brojeva za takmičenje, sudci nisu pojašnjavali pravilnik jer su svi prijavljeni takmičari izjasnili da odlično poznaju pravilnik o radu pasa glasnog gona na divlju svinju u gateru. Natjecanje je proteklo vrlo dobrom kinološkom ozračju i raspoloženju, posjetitelja je bilo oko pedeset koji su promatrali takmičenje.

943557 467564616651672_1881972702_n

Nakon svih odrađenih pasa u gateru došlo je vrijeme da se proglase najbolji. Od 20 dugonogih goniča plasiralo se je 4 psa, a od 4 kratkonoga goniča plasirala su se 2 psa. Na takmičenju su postignuti sljedeći rezultati: Dugonogi goniči: 1.mjesto I A n.r sa 171 bodova CACT-HR osvojio je Kent od Pešutića PG vl.Tome Jurakića iz Okučana 2.mjesto I B n.r sa 171 boda R.CACT-HR osvojio je Liso PG vl.Tome Jurakića iz Okučana 3.mjesto I C n.r sa 167 boda osvojio je Pepsi ( Pito ) PG vl. Željka Sertića iz Sesveta Kent i Liso osvojili su jednak broj bodova pa je prednost po pravilniku dana mlađem psu, a Setrićev Pito još je osvojio pehar za najmlađeg psa koji je odradio utakmicu. Kratkonogi goniči: 1.mjesto I A n.r sa 174 boda osvojila je Alka ABJ vl. Ivice Pavlešića iz Slunja 2.mjesto II A n.r sa 146 osvojio je ABJ vl.Milana Mirilovića iz Karlovca Oduševljenje domaćina izazvalo je 1.mjesto Ivičine Alke koji je predsjednik LD „Trčka“ Cvitović i član kinološke udruge Slunj. Uporedo s čitanjem rezultata sudac Zeba opisao je rad svakog plasiranog psa, a cijelo takmičenje proteklo je bez primjedbi od strane takmičara, sudaca i delegata. Pehare je podijelio predsjednik kinološke udruge Slunj.

316056 467565803318220_1051811840_n

Zahvalio bih LD „Trčki“ Cvitović na ustupljenom gateru i lovačkoj kući, te svim lovačkim društvima sa područja lovnog ureda Slunj, koja pomažu rad kinološke udruge Slunj, a posebno svim takmičarima koji su se odazvali na ovu manefestaciju. Šteta je zbog malog broja prijavljenih pasa u kategoriji kratkonogih, jer se isti dan održavala specijalka alpskih brak jazavčara u Batrini ( Slavonski Brod ),a mali je krug kinologa u Hrvatskoj kojima je stalo do natjecanja i pozitivne selekcije pasa u svrhu lova , nadam se da se ovakve manifestacije u buduće neće preklapati istim datumom.

945234 467569773317823_709436925_n

Takmičari kinolozi i lovci komentiraju kako se na žalost nije ništa promijenilo u odnosim između HLS i HKS-a od prošlo godišnjeg takmičenja,samo da smo godinu stariji … i ništa pametniji , a znamo da kinologija i lovstvo ne mogu jedno bez drugih.

Sa željom i nadom da će se što prije sjesti za zajednički stol HKS i HLS i naći kvalitetno rješenje u interesu većine, gdje bi se trebali baviti uzgojom i selekcijom što kvalitetnijih pasa za lov, a ne voditi politiku… osobne interese… itd. Uz kinološki pozdrav, uvijek vjerni kinolozi iz Slunja!

Predsjednik K.U. Slunj Tekst i foto: Nikola Bogut