Stanovnici Dola na Hvaru i istoimenog mjesta na otoku Braču najpoznatiji su puholovci u Dalmaciji, a lov na tog malog sisavca do danas se održao jedino još na području Gorskog kotara i Like.
Ta mila životinjica nalik
je na vjevericu, iako svojom građom više sliči miševima. Težaci i lovci
sa škoja smatraju ih proždrljivim štetočinama, jer se hrane plodovima,
kukcima, pticama i jajima. Zimi je nešto bolja situacija, jer su tada u
dubokom i dugom zimskom snu.
Na srednjodalmatinskim otocima uglavnom obitava obični puh (Glis glis),
dugačak i do 30 cm, a pokriven je mekim gustim krznom koje u Deželi
koriste za izradu bundi i sličnih predmeta, odozgo sivkaste, odozdo
bjelkaste boje. Ženka godišnje koti i do sedam mladunčadi koje nosi oko
mjesec dana. Puholov na otoku Hvaru se tradicijski upražnjavao iza sv.
Mandaline (22. srpnja), pa i nakon jematve, kad su u punoj veličini i
snazi, jer se tada zapravo počinju debljati i pripremati za zimu.
- Meso puha slovi kao prava delicija pa stoga nije čudno što je tradicija lova na puhove iznimno stara i potječe još od vremena Rimskog carstva. Rimljani su puhove pekli u medu, a gojili su ih u dolia posudama toveći ih orasima i kestenjem.Kod nas je običaj početi loviti puhove iza Sv. Mandaline (22. srpnja). A dosta ih se lovi i iza jematve, kada su u punoj veličini i snazi jer se tada počinju debljati i spremati za zimu. - kaže Šime Šurjak,
Primjerice ove godine je za probat dolskog puha pečenog na gradele jedna gospođa potegnula čak iz Kastva, a bilo je i onih iz inozemstva, pa čak i Amerike. Stigli su i Bračani kako bi se uvjerili čiji su pusi bolji, ali na kraju nije bilo ništa od toga, jednostavno su konstatirali da je puh svugdje i na sve načine prava spiza. A njom se diči i restoran "Kokot" u Dolu i nije rijetkost da pojedine ekipe iz dalmatinske metropole traže tu deliciju, samo tko bi toliko napripremao puhova.
izvor: SlobodnaDalmacija | 27.09.2009 | piše: Mirko Crnčević
U Promorsko goranskoj županiji
Puhovi Puhovi su gastro znamenitost kvarnerskog kraja za koju zna malo ljudi izvan tog područja. Najčešći specijaliteti od puhova mesa su gulaš, pečeni puh na ražnju i prženi puh te ponekad uvaljan u kukuruzno brašno . Stariji primjerci pripremaju se na gulaš i serviraju uz palentu. Puh se nudi u Kastavu, Lignju, Lovranskoj Dragi... Na Belu nedeju (nedjelja poslije dana Sv. Mihovila, 29. rujna), puh se pretvara u prvorazrednu gastronomsku atrakciju; počinje sezona lova na puhove.
O Puhovima
PUHOVI (Myoxidae), porodica sisavaca iz reda glodavaca (Rodentia).
Nalik su na vjeverice, no građom su bliži miševima. Imaju kratke noge udešene za penjanje i dug, dlakav rep. U svakoj čeljusti imaju po dva oštra, duga sjekutića (glodnjaci). Žive po šumama i vrtovima Staroga svijeta. Proždrljivi su, a hrane se plodovima, kukcima, pticama i jajima. Jedu uspravljeni, a hranu ustima prinose prednjim nogama. U umjerenom pojasu provedu zimu u duboku i dugu zimskom snu. Većinom žive samotno. Ženka koti godišnje 4-7 golih i slijepih mladih, koje nosi oko 28 dana. Love ih zbog mesa i krzna.
Najpoznatiji su:
Obični puh (Glis glis), čest u šumovitim krajevima Evrope, dugačak do 30 cm, pokriven mekim gustim krznom, odozgo sivkaste, a odozdo bjelkaste boje;
Vrtni puh (Eliomys quercinus), rasprostranjen po srednjoj Evropi (zalazi i u visoke planine), dugačak do 24 cm, odzgo crvenkastosmeđe, a odozdo bijele boje;
Puh orašar (Muscardinus avellanarius), naš najmanji glodavac, koji u šumama srednje Evrope živi na lijeskama gdje gradi kuglasta gnijezda. Krzno mu je žućkastocrveno, a prsa su mu bijele boje.
Myoxus glis ili veliki ili sivi puh
VELIKI PUH (Myoxus glis)
Sistematika
razred: sisavci (Mammalia)
red: glodavci (Rodentia)
porodica: puhovi (Gliridae)
Opis
Dužina tijela: 14 - 20 cm, dužina repa: 11 - 19 cm, težina: 80 - 280 g.
Rasprostranjenost
Europa, Mala Azija, Kavkaz.
Stanište
Bjelogorične šume, voćnjaci, parkovi.
Prehrana
U prirodi: voće, bobice, koštice, sjemenke, kukci, puževi, mlade ptice, jaja, lišće.
U zoo-vrtu: voće, koštunjičavo voće, povrće, kukuruz u klipu, sjemenke.
Razmnožavanje
Sezona parenja počinje u srpnju, nakon čega a ženka radi gnijezdo u dupljama drveća od dlake i perja. Nakon graviditeta koji traje 30 - 32 dana, ženka u kolovozu rađa do 11 mladunaca. Mladunci su nerazvijeni i teški su samo 1 - 2 g, a progledaju tek nakon 21 dan. Sišu majčino mlijeko 5 do 6 tjedana, a spolnu zrelost dostižu tek za 1 - 2 godine.
Način života
Puhovi su prvenstveno noćne životinje iako su ponekad aktivni i danju. Najveći dio vremena provode na drveću (arborealni su). Vrlo su spretni, mogu čak skočiti sa grane na granu koje su udaljene od 7 - 12 m. Imaju jako dobro razvijene osjete vida, sluha, mirisa i dodira. To su teritorijalne životinje koje obilježavaju svoje područje mirisom. Veliki puh hibernira (spava zimski san) od listopada pa sve do svibnja.
Grabežljivci
Sove i kune.
Životni vijek
U prirodi 5 do 7 godina.
U zoo-vrtu do 12 godina.
Ugroženost
Nije ugrožena vrsta. Na području Italije, Slovenije i Hrvatske postoji tradicija lova na puhove, ali u današnje vrijeme taj lov ima rekreacijski karakter. U nekim područjima ugrožava ih sječa hrastovih šuma.
IUCN kategorija: LC (najmanje zabrinjavajuća vrsta)
Zanimljivosti
► Za stare Rimljane veliki puh bio je vrhunski specijalitet, a i danas u nekim europskim zemljama rado jedu puhovo meso.
► Veliki puh može skočiti i do 7 m u daljinu, skačući sa grane na granu.