BJESNOĆA

Napisao  Petak, 04 Siječanj 2008 02:13

labradori-140 Što se tiče lovačkih pasa lovci znaju da svoje pse koji su posebno ugroženi od napada lisica cijepe dva puta godišnje tj svakih 6 mjeseci. To je zbog toga da se u lovačkih pasa stvori što bolji imunitet na bjesnoću kako bi mogli ostati zdravi i nakon direktnog kontakta odnosno ugriza ili borbe s eventualno bijesnom lisicom. Bjesnoću mogu prenijeti i jazavci pa dakle pse koji idu u lov na jazavce također cijepite 2 puta godišnje...

labradoriSvake godine MPIŠ uprava za veterinar izdaje naredbu o  sprečavanju zaraznih bolesti u životinja  među kojima je i bjesnoća. Između ostaloga u naredbi se kaže da su svi vlasnici pasa obvezni cijepiti svoje pse protiv bjesnoće u periodu od 01.01.2008.- 31.03.2008.godine u ovlaštenim veterinarskim ambulantama.

 

Poslije tog perioda cijepe se novonabavljeni psi  i psi koji se nisu mogli cijepiti zbog opravdanih razloga (bolest , graviditet itd. ). Uz cijepljenje protiv bjesnoće obavezno se provodi i dehelmintizacija tj. čišćenje pasa od unutarnjih parazira ( glista i trakavica ) bilo u vidu davanja  tableta ili putem injekcije.

Cijena je i  ove godine najvjerojatnije 118,00 kuna kao i prošle a nakon isteka akcije je cijena viša (135,00 ).

Uz cijepljenje protiv bjesnoće obavezno je i označavanje pasa mikročipom i ili metalnom ovalnom markicom na kojoj je vidljiv broj pod kojim je pas zaveden i veterinarska ambulanta.

Veterinarska ambulanta za učinjenu uslugu izdaje račun i ovjerava knjižicu tj veterinarsko zdravstvenu svjedodžbu . Ako se želi promijeniti veterinarska ambulanta , dakle ako ne želite cijepiti svog ljubimca tamo gdje ste ga cijepili prošle godine , tada morate otići u dotičnu ambulantu i tražiti odjavu tj pisani dokument da mijenjate veterinarsku ambulantu i s tim  doći kod veterinara gdje ćete ga cijepiti ove godine.

Što se tiče same bolesti mislim da nije na odmet da se ponovi da je to zoonoza, dakle bolest od koje obolijevaju životinje i ljudi. Bolest je neizlječiva i zbog toga se provode tako rigorozna cijepljenja svake godine. To je virusna bolest  koja se širi slinom , dakle ugrizom. Bolest prenose bijesne lisice  na domaće životinje tako da imamo slučajeve bjesnoće  osim u pasa i u mačaka, goveda , ovaca , koza , jazavaca, svinja  i drugih . Bolest mogu prenositi i šišmiši  koji svojim ugrizom bolest prenose na domaću stoku. Simptomi bolesti su različiti od životinje do životinje a sastoje se u tome da se životinja neobično ponaša. Divlje životinje dolaze u dvorište i napadaju pse što inače ne čine . Čak je bilo primjera da je lisica spavala u kučici zajedno s psom.

labradori-2 Domaće životinje se ponašaju neobično u tom smislu da promijene ćud, mogu postati agresivne , slina im curi iz usta , boje se vode , nervni simptomi su to izraženiji što je bolest više napredovala. Uglavnom , liječenje ne postoji za životinje već se one eutanaziraju i šalje se glava ili cijela lešina na obdukciju da se dokaže bjesnoća u Veterinarski institut. Mjesto boravka oboljelih životinja mora se dezinficirati a osobe koje su došle u kontakt s sumnjivim ili oboljelim životinjama moraju se hitno cijepiti protiv bjesnoće u antirabičnoj stanici Zavoda za javno zdravstvo.

 

Pas koji ugrize čovjeka bez obzira da li je cijepljen protiv bjesnoće ili nije obavezno se trokratno pregledava tijekom 10 dana.

Pregled vrši veterinar u ambulanti koja je i cijepila psa ili ako nije cijepljen u ambulanti po mjestu boravka. Nakon trokratnog pregleda dobivate potvrdu da je pas slobodan od bjesnoće ako je sve u redu  a ako se pas u tih deset dana razboli ili još gore ugine, tada je obavezna razudba u institutu da se potvrdi ili isključi sumnja na bjesnoću.

Savjet je da cijepite i svoje mačke protiv bjesnoće jer one više lutaju bez vašeg nadzora pa postoji velika opasnost da dođu u kontakt s bijesnom lisicom .

 

  Što se tiče lovačkih pasa lovci znaju da svoje pse koji su posebno ugroženi od napada lisica cijepe dva puta godišnje tj svakih 6 mjeseci. To je zbog toga da se u lovačkih pasa stvori što bolji imunitet na bjesnoću kako bi mogli ostati zdravi i nakon direktnog kontakta odnosno ugriza ili borbe s eventualno bijesnom lisicom. Bjesnoću mogu prenijeti i jazavci pa dakle pse koji idu u lov na jazavce također cijepite 2 puta godišnje. Što se tiče cijepljenja lisica , lovci znaju da se radi s vakcinom koja se daje u hrani tj pomiješana je s mamcem ili mekom (komadić mesa ) koji kad lisica pojede djeluje preko probavnog trakta tako što lisica stvori imunitet na virus bjesnoće. Sada u zimsko doba lisice zbog gladi izlaze sve bliže naseljima tako da zadnje vijesti (03.01.2008) govore da su viđene u Zagrebu na tramvajskoj pruzi kod Mihaljevca.

Dakle , cijepite svoje ljubimce protiv bjesnoće jer s time štitite njih ali i sebe i ostale ljude od opake zarazne bolesti.



Veterinarska ambulanta "Novo Brestje" d.o.o.

 

AMBULANTA:
Orhideja 89,Novo Brestje, tel:2012 068
Pon - Pet: 08 - 19
Sub -        08 - 14
nedjelja i praznik dežurstvo,nazvati na tel.2012068

Email : \n Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
Zadnja izmjena Srijeda, 22 Veljača 2012 13:58
K2 Items

PROMOCIJE

K18i 2 350x250px CRO
lovac camo corner2
fanzoj-lovac-info.jpg
lovac kuhada reklama banner veliki2023