Ovoga ljeta opožarena su mnoga Dalmatinska lovišta

Napisao  Ponedjeljak, 01 Listopad 2007 15:51

 Lovački savez Splitsko-dalmatinske županije izdvojio je sto tisuća kuna za opožarena lovišta.

Kako bi dobio što više podataka o štetama, uzrokovanim velikim šumskim požarima, koji su, krajem srpnja i tijekom kolovoza, zahvatili mnoga dalmatinska lovišta, predsjednik Lovačkog saveza SD županije, Mladen Balić sastao se s predstavnicima svih lovačkih udruga s ugroženih područja....

 

Čiovo čuvali vatrogasci, ali i lovci

 

Lovački savez Splitsko-dalmatinske županije izdvojio sto tisuća kuna za opožarena lovišta.

Kako bi dobio što više podataka o štetama, uzrokovanim velikim šumskim požarima, koji su, krajem srpnja i tijekom kolovoza, zahvatili mnoga dalmatinska lovišta, te dogovorio daljnje korake koje treba poduzeti, predsjednik Lovačkog saveza Splitsko-dalmatinske županije, Mladen Balić sastao se s predstavnicima svih lovačkih udruga s ugroženih područja.

 

 

- Lovački savez naše Županije zatražio je, u ime svojih udruga čija su lovišta pretrpjela štetu od požara, od Županije, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva, te HLS-a, da u okviru svojih mogućnosti i u skladu s proračunskim planovima, sudjeluju u nadoknadi štete. Računamo na smanjivanje zakupnine ili barem oslobađanje od plaćanja za određeno razdoblje. Pomoć je dobrodošla i u kupnji divljači, te sufinanciranju troškova pri popravcima i uređenju požarom uništenih lovačkih objekata. LS Splitsko-dalmatinske županije sudjelovat će sa sto tisuća kuna svojih sredstava, kako bi pomogli najugroženijim udrugama – rekao je Balić i dodao kako će stvarne štete utvrditi komisija sastavljena od predstavnika udruga, Županije, odnosno njezina Ureda za gospodarstvo, zatim Ministarstva i Hrvatskih šuma.


Stradala je i divljač

U Županijskom je lovačkom savezu zaključeno kako će se ovaj put nastupiti organizirano i ustrajati na zahtjevu za dobivanjem odštete u bilo kojem obliku. Dosadašnji pojedinačni zahtjevi udruga prema višim tijelima nisu urodili plodom najviše zbog toga što nisu imali zajednički nastup.   
Do zaključenja ovog broja našeg lista, trogirsko lovište na Čiovu, na svu sreću nije bilo ugroženo vatrom. Nadamo se da će tako i ostati. Nekoliko manjih požara, koji su brzo lokalizirani, zahvatili su kopneni dio lovišta, iznad magistrale.
No, velike štete pretrpjeli su lovci sa Šolte, gdje godinama nije gorjelo, da bi prošlog mjeseca vatrena stihija progutala približno 500 ha borove šume, maslinika i drugog raslinja. – Stabla su bila stara i više od pola stoljeća, a na 20-tak posto opožarene površine bili su maslinici. Bio je to pravi raj za divljač, osobito zečeve i fazane.

Bojim se da smo izgubili najmanje 10 posto divljači – rekao je Nikola Blagajić, predsjednik LU Šolta i čl. Županijskog poglavarstva.  Plazibat Dalibor, predsjednik LU Ljubljan iz Dugopolja, izvijestio je o požaru iznad autoceste, gdje je izgorjelo oko 350 ha ili 40-tak posto terena.

Ništa bolje nisu prošla ni lovišta na području Klisa, gdje je izgorjelo približno 300 ha, zatim Omiša, gdje je, u četiri požara opustošena još veća površina. Mate Rađa, predsjednik LU Svilaja iz Ogorja, izvijestio je o 400 ha opožarenih na Moseću, čime je uništen prirodni prolaz i stanište divljih svinja. Gorjelo je i na području Muća, Vrlike, Lečevice, a nedavno i u Kaštelima.

U cijeloj je Splitsko-dalmatinskoj županiji zabilježeno više oko 400 požara, no, župan Ante Sanader ipak nije proglasio stanje elementarne nepogode.

Izvor: trogirski list / Piše: Lenka Erceg  /31 Kolovoz 2007

 

Zadnja izmjena Srijeda, 22 Veljača 2012 13:58