Svake godine broj turista koji dolaze zbog lova raste pa se tako, prema podacima Hrvatskog lovačkog saveza u posljednjih sedam godina udvostručio. Velik broj njih odlazi u lovišta na području Turopolja i okolice Ivanić Grada, a upravo su članovi LD Fazan iz Topolja, koje upravlja s 20.000 hektara, prije dvije do tri godine počeli razvijati lovni turizam. Glavni razlog bile su ogromne štete na usjevima poljoprivrednika što ih je počinila divljač.
– Prihodom od turizma pokrijemo tek 20 posto šteta – rekao je predsjednik topoljskog LD Fazan Rudolf Rom, te dodao da je sve još u povojima zbog kompliciranog zakonodavstva. Godišnje organiziraju pet do sedam skupnih lovova, a u svakom ima od deset do dvadeset ljudi. U ljetnim mjesecima dolaze Talijani na sitnu divljač, a zimi pak Austrijanci, Nijemci i Nizozemci na krupnu divljač. Razlog je bogato lovište, u kojem se godišnje odstrijeli oko tisuću divljih svinja, a u ponudi imaju i jednu od najbolje opremljenih streljana za sportska natjecanja.
– Strancima nije problem platiti 150 do 200 eura po danu po čovjeku jer im je sve pripremljeno – od smještaja, hrane, prijevoza, pogoniča s psima... – kaže Rom, dok voditelj lovočuvarske službe Ivica Cepetić dodaje kako je lovište dodatno opremljeno nadzornim kamerama uz pomoć kojih nadziru sve aktivnosti.
Gastronomija je također zauzela svoje mjesto u tom segmentu turizma. Samo sedam kilometara od Arene Zagreb, u Brezovici, na seoskom gospodarstvu Lovac, obitelj Kolundžija gostima nudi sve što proizvede.
– Od divljači koju nabavljamo od lovačkih društava sami radimo salamu, sušeno meso, paštete... no specijalitet kuće je gulaš i pašticada od veprovine te roštilj od razne divljači – kaže glavna kuharica Duška Kolundžija, lovkinja i nasljednica stogodišnje tradicije lovstva u obitelji.
Eppur si muove - ipak se kreće u hrvatskom lovnom turizmu! Sretno i lovačkom društvu i lovačkom restoranu!
Večernji list, 22.05., P.B.