U slučaju prijave policiji o postojanju protuzakonitog lova ista tada vrši obilazak lovišta, postavlja zasjede i vrši praćenje osumnjičenika na putu, kod vozila i stana, a u svom radu upotrebljava tehnička sredstva (fotoaparat, kamera, sisteme praćenja putem signala, IC-uređaji za noćno gledanje).
Kada se protuzakoniti lov dogodi utvrđuje se vrijeme i mjesto odstrjela i uginuća divljači, vrši se vještačenje zrna radi usporedbe s oružjem iz kojega je pucano, utvrđuje se kretanje osoba i vozila u vrijeme, prije i poslije odstijela i uginuća divljači u slučaju da se počinitelj ili pomoćnik vraća po ubijenu ili ranjenu divljač, te posebno utvrđuju i fiksiraju tragovi na mjestu odstrjela (zrna, čahura, odjeća, obuća, vozila, izluče- vine i dr.).
Kod osumnjičenika vrši se usporedba tragova s mjesta protuzakonitog lova (oružja, u prostorijama, vozilu, odjeći i obući, a može se izvršiti i DNK analiza odgovarajućih tragova tjelesnih izlučevina s mjesta događaja, u vozilu, na divljači i osumnjičeniku radi usporedbe (krvi, urina, pljuvačke, znoja i dr.).
LOVOKRADICE (ZVJEROKRADICE) I KRIVOLOVCI
Vršitelje protuzakonitog lova dijelimo na dvije osnovne skupine: lovokradice (zvjerokradice), a to su osobe bez položenog lovačkog ispita i krivolovce, koji su osobe s položenim lovačkim ispitom.
Udio kaznenih djela (Protuzakoniti lov iz članka 258. KZ-a u ukupnom broju kaznenih djela kroz razdoblje od 2003. do 2012. godine) iznosi 0,3 posto. Pregled izvršenih kaznenih djela protuzakonit lov opisano u članku 258. KZ-a za vremensko razdoblje od 2003. do 2012. godine: U daljnjem tekstu podaci znače godina / prijavljeno kaznenih djela / rješenih kaznenih djela.
U 2003. godini prijavljeno je 195 a razriješeno 126 kaznenih djela dakle
2003./195/126
2004./186/108;
2005./187/117
2006./200/114;
2007./193/119
2008./219/150;
2009./232/136
2010./174/102;
2011./171/95
2012./178/100.
Prosječno u ovih devet godina prijavljena su 193 kaznena djela, a riješeno je 117. (podaci iz statistike MUP-a RH). Lovokradice (zvjerokradice) osobe su koje poznaju terene gdje vrše protuzakoniti lov, jer ponekad i borave tu, ili u blizini lovišta, te imaju suradnike na terenu. Dolaze vozilom, ili ih suradnik doveze i dođe po njih i lovinu, a love i noću iz vozila s upaljenim svjetlima. Love svu divljač. Odgovaraju za protuzakoniti lov (zatečeni s oružjem u lovištu s dozvolom ili bez dozvole za držanje i nošenje oružja), ili za protuzakoniti lov i protuzakoniti odstijel divljači (odstrijeljena divljač).
Krivolovac može biti i obično član lovačke udruge ili društva te vrši protuzakoniti lov u svom lovištu ili tuđem lovištu. Dolazi vozilom ili ga suradnik doveze i dođe po njega i lovinu, ili se sam kasnije vrati po skrivenu lovinu. Može vršiti protuzakoniti lov bez dopuštenja za lov divljači (zatečen u lovu bez dopuštenja za odstijel divljači), a odstreljuje svu divljač (odstrijeljena divljač), ili s dopuštenjem za lov divljači (odstreljuje lovostajem zaštićenu divljač ili odobrenu odstrijeljenu divljač ne prijavi po propisu) što je daleko češći slučaj, jer je s dopuštenjem za lov divljači ipak legalno s oružjem u lovištu i dok ne izvrši protuzakoniti odstrijel divljači ne vrši povredu zakona i ne treba se skrivati. Radi spiječavanja vršenja protuzakonitoga lova potrebno je vršiti stalne kontrole lovišta putem lovočuvarske službe, ali i svih lovaca udruge (lovačke ophodnje). Potrebno je pratiti tko i s
čim ulazi u lovište (najlakše lovci koji eventualno prebivaju u mjestima u okviru lovišta). Svako sumnjivo kretanje i ponašanje, a posebice uočavanje oružja u nepoznatih osoba u lovištu treba smjesta prijaviti policijskoj upravi.
Nikako ne treba sam lovac-lovočuvar ulaziti u sukob s osobama zatečenim u lovištu, pa ako nije u mogućnosti dobrovoljno izvršiti svoje ovlasti dane mu prema Pravilniku o lovočuvarskoj službi, jednostavno treba izvršiti dojavu policiji. Posebno je opasno približavati se i tražiti osobe po noći, jer može doći do upotrebe oružja od strane nepoznatih osoba, dovoljno je zapisati brojeve registracijskih tablica vozila, ako ih ima, i takve osobe prijaviti te sačekati dolazak policije. Mobitel, fotoaparat, ili kamera, ako je moguće, mogu veoma pomoći lovočuvaru. U slučaju pronalaska odstrijeljene divljači odmah dojaviti policiji i lovniku, a potrebno je osigurati mjesto radi očuvanja eventualnih tragova, ništa ne dirati, a samu divljač ne micati radi policijskog očevida. Gdje je više protuzakonitog lova potrebno je češće vršiti posebne kontrole zatečenih osoba i lovaca u lovištu i njihovog lovnog statusa putem izdanih odobrenja za lov divljači, dozvole za držanje i nošenje oružja, provjeriti zatečena vozila, odnosno brojeve registracijskih tablica kako bi se saznao vlasnik vozila pa potom provjeriti da li mu je izdano odobrenje za lov divljači (kod lovnika i pomoćnih lovnika) ako osobno nije zatečen kod vozila ili nađena u lovištu. U tu svrhu bilo bi dobro da i svako lovačko društvo (posebno veća društva), ima evidenciju registarskih tablica vozila svojih lovaca što poštenim i dobronamjernim lovcima neće smetati, a odmah će se na licu mjesta utvrditi pripada li to vozilo domaćem lovcu ili stranoj osobi i time znatno olakšati lovočuvarima kontrolu lovišta.
Uz protuzakoniti lov ide i često ugrožavanje života osoba koje naiđu ili su u blizini vršitelja protuzakonitog lova u obliku ranjavanja ili oduzimanja života vatrenim oružjem, budući da se krivolovac žuri da što prije ubije divljač i pobjegne s mjesta izvršenja, što mu znatno smanjuje opreznost i pozornost na što puca. Ovisno o okolnostima događaja u tom slučaju počinitelj odgovara prema KZ-u i za ubojstvo, ubojstvo iz nehaja i tjelesnu ozljedu ranjavanjem.
TRGOVANJE ZAŠTIĆENIM VRSTAMA PTICA
Tu još ide i trgovanje zaštićenim prirodnim vrijednostima - najčešće zaštićenim i strogo zaštićenim pticama stranim državljanima kroz omogućavanje protuzakonitog lova i prenošenja preko granice (čl.202. KZ-a N.N.Br. 125/11.), ali i ostalih divljih svojti.
Protuzakoniti lov se vrši u državnim, županijskim-zajedničkim i šumarijskim lovištima gdje god okolnosti idu na ruku takvim osobama (slaba kontrola lovišta, veličina lovišta i pogodnost terena za skrivanje po dolasku i odlasku iz lovišta, gustoća naselja i javnih cesta, veza s pomagačima uz dobro poznavanje terena).
Na žalost, uglavnom se izriču preblage i minimalne kazne uz vraćanje oduzetog lovačkog oružja nakon kraćeg vremena, što nije dobra praksa, jer ne djeluje preventivno, nego dolazi i do ponavljanja nedjela. Provedbu pravnih propisa vezanih uz protuzakoniti lov nadzire Ministarstvo poljoprivrede putem lovnih inspekcija i MUP preko svojih policijskih uprava na temelju povrede čl. 258. Kaznenog zakona N.N.Br.l 10/97. prije, a od 1.1.2013. čl.202. i 204. Kaznenog zakona N.N.Br.125/11. gdje je pisano:
"Trgovanje zaštićenim prirodnim vrijednostima čl.202. (1) Tko protivno propisima trguje, uvozi, izvozi ili prevozi živu ili mrtvu jedinku zaštićene svojte životinja, biljaka ili gljiva, ili drugu zaštićenu prirodnu vrijednost, njezine dijelove ili prerađevine dobivene iz nje, ili bez odobrenja iznese iz Republike Hrvatske zaštićenu prirodnu vrijednost ili je ne vrati u Republiku Hrvatsku u roku određenom odobrenjem, kaznit će se kaznom zatvora do tri godine.
(2) Tko djelo iz stavka 1. ovoga članka učini prema strogo zaštićenoj divljoj vrsti životinja, biljaka ili gljiva, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.
(3) Tko kazneno djelo iz stavka 1. i 2. ovoga članka počini iz nehaja, kaznit će se kaznom zatvora do dvije godine.
(4) Nema kaznenog djela iz stavka 1. ovoga članka ako je počinjeno prema neznatnoj količini pripadnika svojte ili druge zaštićene prirodne vrijednosti i neznatno je utjecalo na očuvanje te vrste, ili druge zaštićene prirodne vrijednosti".
"Protuzakoniti lov i ribolov čl.204.
(1) Tko lovi divljač u vrijeme lovostaja ili na području na kojem lov nije dopušten ili lovi bez položenog lovačkog ispita, kaznit će se kaznom zatvora do jedne godine.
(2) Tko lovi divljač, ribu ili druge slatkovodne ili morske organizme na način ili sredstvima kojima se oni masovno uništavaju ili upotrebom nedopuštenih pomoćnih sredstava, kaznit će se kaznom zatvora do tri godine.
(3) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se onaj koji vrhunski trofej divljači trajno iznese u inozemstvo.
(4) Predmeti namijenjeni ili uporabljeni za počinjenje kaznenog djela i ulov će se oduzeti". N.N.Br.125/11. od 07.11.2011.
Objavljeno i u Glas lova i ribolova kolovoz/2013, Autor: Ronald Pichler