MAŠIĆ- Kada je u nedjelju 17. 6. 2007. u Mašić pristiglo 69 od 85 članova Lovačke udruget "Šljuka" napetost među lovcima je bila vidljiva. Na godišnjoj skupštini su zaključili podnijeti ostavke i tako "ozdraviti" udrugu, ali ta odluka se tumačila dvojako. Početak i dogovor oko prihvaćanja zapisnika i utvrđivanja dnevnog reda bili su burni, puni nesuglasica, glasnog protestiranja, ali je stanoviti mir unio aktualni predsjednik Ivan Goreta, kojega se saslušalo u miru i s poštovanjem. Kazao je da je to prijelomna sjednica Udruge koja postoji od 1924. godine i da funkcije u udruzi nisu privilegija nego teret, da traži ozakonjenost a ne samo gledanje osobnog interesa.
Za predsjedatelja je izabran lovnik Marijan Kraljić ali u atmosferi stalnih nadglasavanja uspio je skup voditi nekoliko minuta, digao se i zaključio da prisutnima treba policija te prekinuo sjednicu. Izašao je 31 lovac, ostalo 38 i nastavili skup!?
Poslije prekida predsjednik Ivan Goreta je tumačio: - Odrekli smo se pozicija u interesu udruge, ali da se maknu oni za koje smo smatrali da ne rade dobro. Ne mogu vjerovati da 84 čovjeka nisu sposobna i da rade protiv udruge? Neka budu moralni ljudi! Mi ne možemo nekome javno reći ti si krivolovac, tebe zanima samo materijalno... ali to se iz konteksta vidi. Lovac sam 24 godine i učio sam od starih lovaca. Našoj udruzi prioritet mora biti uzgoj i zaštita divljači, a tek onda odstrel. U svom mandatu od godinu dana nisam uspio dobiti podatke o broju članova (tek uz pomoć državne uprave), o radu lovnika-lovočuvara, podaci su bili u rukama tajnika koji je donedavno bio vlasnik prostorije udruge. Lovočuvar je trebao pisati putne naloge, odnosno kilometražu, a nije... Kulminiralo je kada je tajnik ovoga mjeseca podigao novac bez moga potpisa. Do 1995. godine smo bili u Lovačkom savezu a izlazak je bio interes pojedinih ljudi. Dio članova se zamorio i više ne žele dolaziti, a bilo je puno prigovora i tražilo se da se nešto poduzme, da se ne ide u lov kada tko hoće, da udruga ima sve akte, da proučimo novi zakon. Opominjao sam i na sebe samo navukao bijes.
Za Nenada Matkovića je osnovni problem udruge borba protiv krivolova: - Čim smo na tome počeli ozbiljnije raditi, pokušali udrugu "ukalupiti" u zakone o lovstvu, imamo jako velike otpore određenog broja ljudi, koji su privatizirali udrugu. Imamo određena saznanja da su se pojedini članovi hvalili da su odstrijelili 50-60 komada crne divljači, a naš ukupni fond je prošle godine bio 52 komada ili 54? Gdje ta divljač završava, nismo dokučili? Skupina lovaca ima podršku u Ognjenu Krajačiću iz Zagreba koji 2007. godine pokušava plasirati udbaške metode, a ja mislim da je to davna prošlost za hrvatsku državu. Borio sam se za hrvatsku državu a mene i Pavu Naletilića, oba smo hrvatski časnici napada lovočuvar koji je potom inscenirao da je napadnut!? Pozadina svega je krivolov. Rješenje vidim u državnom odvjetništvu i tvrdim da država i njezine insitucije moraju i u slučaju naše udruge odraditi posao, kaže Nenad Matković.
Jedan iz skupine najnapadanijih Pavo Naletilić je član "Šljuke" tri godine i tvrdi da je odnose u udruzi shvatio odmah po dolasku: - Lov u našoj udruzi se bazira na interesu određenih ljudi i što više se otpuca to bolje, namjerno ne kažem odstreli. Volim skupne lovove a to ne odgovara pojedincima. Po mojim saznanjima smo imali 50 svinja za odstrel a odstrijeljeno je 250 čak 300!? Najveći apsurd je da je svinja oko koje se digla buka u Brodu na izložbi unazad godinu dana prva legalno odstrijeljena svinja u našem lovištu, s markicom, potvrdom o porijeklu divljači, s obavljenim veterinarskim pregledom u skladu s napucima ministarstva. Mi smo grupa koja je u manjini, ali koja je htjela to sve svesti u zakonske okvire i da se poštuje lovačka etika, prijateljstvo, druženje. Na kraju znate kako se prijeti istjerivanjem iz udruge ne zbog krivolova, nego zbog dugog jezika!
Gotovo polovica lovaca "Šljuke" je nezadovoljna i traži promjene u gospodarenju s 3100 ha državnog i 1800 ha županijskog lovišta? Zašto toliki broj čeka (inspektori naložili da se dio mora srušiti), zašto toliko privatnih čeka, koliki je stvarni odstrel divljači u udruzi (u pričama se hvale sa stotinu odstrijeljenih veprova), zašto je zapuštena lovačka kuća u Kovačevcu oko koje udruga ima gotovo 7 jutara zemlje, kako što bolje rasporediti proračun od 110 tisuća kuna, kako osigurati lovce... i zbog čega javno pozivanje državnog odvjetništva da uvede red u udrugu?
Konačno će odlučujuću riječ imati Ured državne uprave kojemu će obje skupine dostaviti pisani trag o (ne)održanoj skupštini. Slijedit će primjena Zakona o udrugama i Ustava a saznajemo u Uredu državne uprave u Brodsko-posavskoj županiji da će rad svih udruga na području županije biti, prema nalogu "s vrha", temeljitije proanaliziran i nadziran!
Izvor: Posavska Hrvatska Autorica: Karolina Bognar