VIROVITICA - Nakon što je Ekostožer Virovitičko-podravske županije na proširenoj sjednici sa stručnjacima iz pet državnih ministarstava raspravljao o pojavi teških metala kod divljači ulovljene u 7 lovišta na obroncima Papuka, djelatnici PU virovitičko-podravske, predvođeni Stjepanom Galom, rendžerom Parka prirode Papuk tri su tjedna tragali za mogućim izvorištima onečišćenja prirode.
S dva terenska vozila prošli su više od 500 kilometara najgušćih i teško dostupnih šumskih predjela i propješačili su više od stotinu kilometara po šumama i livadama Papuka.
S dva terenska vozila prošli su više od 500 kilometara najgušćih i teško dostupnih šumskih predjela i propješačili su više od stotinu kilometara po šumama i livadama Papuka.
Stanovništvo u selima od Voćina do Orahovice iskazalo je veliku pomoć u lociranju sumnjivih mjesta u papučkim šumama, policiji su pomagali šumari, lovci i planinari. Uz njihovu pomoć utvrđene su lokacije već zaboravljenih rudnika na Papuku, otkriveno je više skrivenih skloništa bivše JNA, obavljena je provjera šumskih jama i bunara, izvora potoka i rijeka za koje se sumnjalo da se u njima skrivaju opasni otpad ili kakve druge štetne tvari koje truju divljač.
Obišli smo više od 30 sumnjivih lokacija, ali na njima nismo pronašli nikakve tvari koje bi upućivale na postojanje otpada u prirodi koji je utjecao na trovanje divljači teškim metalima. Pronašli smo nekoliko skrivenih podzemnih skloništa bivše JNA na Papuku i u šumama na obroncima planine, ali u njima nije bilo ničega.
Naš zadatak poglavito je lociranje sumnjivih mjesta, ali moram priznati da, osim praznih bačvi, nismo našli nikakve izvore onečišćenja. Naši su policajci i Gajgerovim brojačem obavili pregled područja na radioaktivnost. Pretraga je potvrdila postojanje uobičajene radioaktivnosti koja se javlja u prirodi. Policija nastavlja pretragu terena, a kada pronađe sumnjivu lokaciju postojanje mogućeg opasnog otpada provjerit će stručnjaci - kaže Slavko Kopjar, načelnik PU virovitičko-podravske koji je i sam sudjelovao u nekoliko pretraga.
Iako još nisu utvrđeni izvori trovanja divljači teškim metalima (kadmijem, olovom, arsenom i živom) Veterinarska inspekcija i dalje svakodnevno prati stanje u 7 lovišta u kojima se provode mjere obveznog testiranja mesa divljači na teške metale uz obveznu zabranu upotrebe mesa divljači prije nego stručnjaci potvrde da je meso zdravo za ljudsku uporabu.
Izvor: Večernji list / Autor Dragutin Šantoši / 18.04.2007