Temeljem Zakona o lovstvu (NN broj 140/05 i 75/09) na temelju čl.76. st.1. točke 3 i čl. 2. točke 8. alineja b) Odluke o uobičajenim mjerama za sprečavanje štete od divljači Skupštine Varaždinske županije (Službeni vjesnik Varaždinske županije 8/00), Lovačka udruga "Fazan" Varaždin izdaje JAVNU OBAVIJEST korisnicima zemljišta (poljoprivrednog, šumskog, voćarskog) obuhvaćenog Lovištem V/105 Varaždin, u cilju sprečavanja nastanka ili povećavanja obima već započetih šteta koju čini divljač (crna-divlja svinja, srneća, zec, fazan).
Korisnici mogu na svoj Zahtjev besplatno dobiti odgovarajuća zaštitna sredstva «REPELENTE» i druga (mehanička) sredstva od strane LOVAČKE UDRUGE «FAZAN» VARAŽDIN, iz Varaždina, Optujska 171/1, kao Ovlaštenika prava lovo-zakupnika istog lovišta.
Sva sredstva mogu se podizati u prostorijama Lovačkog doma u Varaždinu, prema prethodnoj najavi u vremenu od 16:00 do 18:00 sati dogovorom na mobitel lovnika: 098 446 306 ili mobitel tajnika: 098 267 816. Ovo mogu ostvariti uz podneseni pismeni Zahtjev uz predočenje dokaza o vlasništvu predmetnog zemljišta ili OPG-a kojim se koriste (kopije dokumenata).
Korisnik zemljišta dužan je na zahtjev Lovoovlaštenika omogućiti utvrđivanje položaja zemljišta-ugrožene kulture. Korisnik zemljišta ima pravo na naknadu štete počinjene od divljači, samo ako i unatoč provođenju uobičajenih mjera za sprečavanje štete od divljači, dođe do iste.
Vrijednost pojedinačnih i opetovanih šteta na nekoj poljoprivrednoj, voćarskoj kulturi ne može biti veća od očekivanih prinosa. Ovo treba utvrditi posebno vještak od osiguranja kojeg ima lovo-zakupnik te uz njegovu komisiju kao očevidcem na licu mjesta gdje se dogodila šteta, utvrđeno zapisnikom. Potrebu za izlaskom na teren treba oštećeni zatražiti u roku od 8 dana nakon nastale štete pismenim putem prema lovozakupniku tj. osiguranju.
U skladu sa odredbama Odluke o uobičajenim mjerama za sprečavanje štete od divljači Skupštine Varaždinske županije (članak 4) uobičajene mjere za sprečavanje štete od divljači koje su dužni poduzimati korisnici zemljišta su:
- Ograđivanje svojih zemljišta na kojima su podignuti rasadnici (voćni, lozni, šumski) te intenzivni voćnjaci, potpunom stabilnom ogradom određene visine.
- Provođenje izgona divljači s ugroženog zemljišta u suradnji s Ovlaštenikom prava lova.
- Upotreba kemijskih i mehaničkih zaštitnih sredstava dobavljenih besplatno od Ovlaštenika prava lova, na svoj zahtjev, na svom zemljištu, a prema njegovim uputama.
- Upotreba sjemena odnosno biljaka za podizanje jednogodišnjih odnosno višegodišnjih usjeva i nasada koji su prethodno tretirani kemijskim zaštitnim sredstvima-adekvatnim repelentom.
- Upotreba vidljivih (lutaka strašila, svjetlucavih lako pokretnih traka, zrcala i slično) i zvučnih plašila (klepki, uređaja koji proizvode pucanje-plinski top) u suradnji s Ovlaštenikom prava lova ili samostalno.
- Priopćavanje, bez odgađanja Ovlašteniku prava lova o okolnostima koje mogu utjecati na poduzimanje mjera za sprečavanje šteta koju može nanijeti divljač na njihovom zemljištu kao i započetoj šteti.
- Omogućavanju Ovlašteniku prava lova da na njihovom zemljištu poduzima mjere za sprječavanje štete od divljači.
Uklanjanje poljoprivrednih usjeva do propisanog agrotehničkog roka, a koji je za jednu godinu slijedeći:
- Pšenicu, raž, ječam do 25. srpnja
- Zob do 10. kolovoza
- Krumpir, grah, sjenokoše do 01. listopada
- Kukuruz, stočnu repu, mrkvu, kupus do 01. studenog
- Grožđe, jabuke, kruške, šljive do 01. studenog
U slučaju da korisnik ne primjenjuje uobičajene mjere za sprječavanje štete od divljači propisane prethodno citiranim člankom 4. ove Odluke gubi pravo na nadoknadu štete počinjene od divljači (članak 5. iste odluke).
Aktualno.hr, 27.07.